1 юли 2016
Сезон 1963/1964 от историята на пловдивския Спартак се помни най-вече с участието на тима в турнира за Купата на Европейските Шампиони. Правото да се борят за трофея спартаклии извоюваха със спечелената титла на България сезон по-рано. Участието на “гладиаторите” в турнира на шампионите приключва във втория кръг, когато холандският ПСВ отнема възможността за по-големи успехи. През същия сезон обаче Спартак участва в борбата за още една купа, която не съществува в наши дни. Това е т.нар. Балканска купа, където Спартак достига финал, но за съжаление го губи.
Турнирът
Балканската клубна купа по футбол представлява турнир, който се провежда в годините между 1961 и 1994. Историята помни 28 издания, като доста често форматът на шампионата е променян. Характерното за турнира е, че се провежда единствено между отбори от България, Гърция, Турция, Румъния, Албания и бивша Югославия.
Спартак Пловдив има 2 участия в турнира, които са последователни. Първото от тях, през сезон 1963/64, е по-успешното. Ще разгледаме и подробности за двете участия на тима в тази надпревара. Тя вече не се провежда, като остава в историята на балканския футбол. Самата надпревара е доста успешна за българския клубен футбол, понеже Берое печели Балканската купа рекордните 4 пъти. Други български отбори също се представят много силно в надпреварата. Така тя остава спомени за успешни участия на българските представители в нея.
Причините за прекратяването на надпреварата се крият в нарастващото влияние на турнирите под егидата на УЕФА. Шампионска лига и Купата на УЕФА завладяват европейския футбол, с което балканското футболно приключение, наречено Балканска купа, приключва.
Спартак докосва купата, но не успява да я задържи
След като Спартак печели шампионата в българското първенство по футбол през сезон 1962/1963, тимът се намира в страхотна форма и е способен на нови подвизи. Показва класа в КЕШ, която определено събира вниманието на аудиторията, но в турнира за купата на Балканите също виждаме едно силно представяне от страна на “гладиаторите”.
Сезон 1963/64 в надпреварата се провежда с 2 начални групи от по 4 тима. Всеки един играе на разменено гостуване, а победителите от всяка група се срещат в 2 решителни сблъсъка. Имайте предвид, че тогава за победа са се присъждали 2 точки, а за равенство 1.
Спартак влиза в група B, където са още отборите на Олимпиакос, Раднички Ниш и Фенербахче. Турският представител се отказва от участие още в самото начало на надпреварата, така че 3 тима остават да се борят за първата позиция. Спартак Пловдив стартира с два мача срещу гръцкия Олимпиакос. “Гладиаторите” печелят с 5-3 първата среща у дома, след което подчиняват гърците и като гост след победа с 1-2. Това поставя спартаклии в идеалната позиция за класиране към финалния мач. Следват две срещи с Раднички Ниш. Първата отново е в Пловдив. 2-0 за Спартак, което ги доближава до последните сблъсъци за купата. Предстои обаче гостуване в Ниш. В него домакините водят с 2-1 в края на първото полувреме. Класата на “гладиаторите” обаче си казва думата и те обръщат резултат до 2-3. Страхотно представяне от тяхна страна, което показва на Балканите, че шампионът е почти ясен. В последствие Олимпиакос и Раднички не изиграват двата мача помежду си, след като остават без шансове за класиране.
В другата група също е интересно. Там са отборите на Бешикташ, Динамо Тирана, Рапид Букурещ и Левски София. Румънският гранд Рапид печели групата по безапелационен начин, след като завършва с 4 победи и 2 ремита. Левски и Динамо остават на второ и трето място, а Бешикташ остава последен. Изключително интересен факт има в мачовете от тази група. Тъй като турският Бешикташ решава да спести от разходи за пътуване, определя мачовете си срещу Динамо Тирана и Рапид Букурещ да се изиграят един след друг, в два последователни дни. С наближаването на мачовете обаче тимът разбира, че трудно ще се справи в два последователни дни с един и същ състав. Затова изпраща резервите на първия тим и юношите си в Тирана, а за мача в Букурещ остават титулярите. Плановете на Бешикташ да пристигне навреме в албанската столица не се осъществяват и затова тимът решава да отложи мача с един ден. Това означава, че Бешикташ излиза в един и същи ден за мачовете си с Рапид и Динамо. Този факт със сигурност ги определя като първия тим, участвал в два мача от Балканската купа в един и същи ден. Не е сигурно, но се смята, че дори Бешикташ става първият тим в света, който играе два мача по едно и също време.
В крайна сметка финалът е ясен - Спартак Пловдив срещу Рапид Букурещ. Първият мач се играе на 9 Септември 1964 г. в Пловдив. След нулево равенство през първото полувреме, двата тима успяват да се разпишат по веднъж през втората част и срещата завършва 1-1. Предстои реванш в Букурещ, който е на 16.09.1964 г. Спартак отново показва, че желае тази купа, но устремът на “гладиаторите” е спрян от домакините, които се разписват по веднъж във всяко полувреме и печелят срещата с 2-0. Така, с общ резултат от 3-1, Рапид Букурещ става носител на трофея. За спартаклии остава да се оттеглят като вицешампиони, но с високо вдигната глава.
Второто участие на Балканската купа
Следващото издание на турнира се провежда през сезон 1965/1966, а Спартак Пловдив отново е участник. Съдбата среща пловдивчани отново в една група с гръцкия Олимпиакос. Там са още румънският Фарул Констанца и Вардар Скопие.
Мачовете на “гладиаторите” започват срещу Олимпиакос. Първи домакин са гърците, които печелят с 3-1. Втората среща би трябвало да се играе в Пловдив, но по необяснени причини тя се състои в Пирея. Олимпиакос повежда с 1 гол до почивката. Втората част е доста по-оспорвана, но в крайна сметка завършва с победа за гърците при резултат 2-3. Така символичният домакин Спартак стартира с две поражения.
Следват две срещи с румънския Фарул. Мачът у дома завършва 1-1, а срещата в Румъния приключва с минимална победа за домакините. Надеждите на Спартак за класиране за нов финал стават нищожни. Предстоят два мача с Вардар. “Гладиаторите” са безкомпромисни този път у дома и печелят с 4-1. Ответният мач в Скопие отново е в полза на спартаклии, които показват класа и побеждават с 0-3. 5 точки обаче не са достатъчни на пловдивчани да продължат напред. Олимпиакос е лидер с 9, след като печели у дома срещу Фарул. Остава един последен мач в Румъния, след който се решава ситуацията в групата. Олимпиакос обаче не пътува за мача и е присъдена победа за румънците с 3-0, което ги поставя на първата позиция в групата, заради по-добра голова разлика. Така те излизат на финал срещу сънародниците си Рапид. Финалът завършва с общ резултат 5-3 в полза на Рапид Букурещ, което им донася втора поредна титла от турнира за Балканската купа.
Спартак Пловдив остава с две участия в турнира, които са изпълнени с доста емоции и любопитни факти. В крайна сметка купата през 1964 г. е доста близо, но все пак спартаклии не успяват да се преборят за нея. Силната игра и мъжката борбеност, която футболистите демонстрират, завинаги остават в историята на Спартак Пловдив.